W amazońskiej dżungli żyła sobie szczęśliwa stonoga. Jej życie było ciche i spokojne, pozbawione zmartwień, aż do dnia, w którym spotkała pewną żabę. Żaba ta lubiła zastanawiać się nad skomplikowaną naturą świata, była filozofką. Zaintrygowana życiem stonogi zadała jej pytanie:

–  W jakiej kolejności poruszasz nogami, kiedy chodzisz? Jak podejmujesz decyzję, która noga ruszy pierwsza, a która ostatnia? Jak ci się udaje zadecydować, którą nogę wybrać, od której zacząć?

Żaba nie umiała sobie wyobrazić i zrozumieć jak można poruszać się na stu nogach. Nie mogła doczekać się, by rozwiązać tę zagadkę.

Pytanie całkowicie zaskoczyło stonogę:

– W taki sposób chodziłam całe moje życie, nigdy się nie zastanawiałam, jak to robię. Pozwól, że chwilę pomyślę. – „Hm, żaba ma rację. Powinnam wiedzieć, którą nogę stawiam jako pierwszą”.

Stonoga spróbowała zrobić krok do przodu, ale… O rety! Nogi jej się zaplątały i przewróciła się. Gdy tylko udało jej się pozbierać, odwróciła się do żaby i powiedziała: – Proszę, moja droga żabko, nie zadawaj tego pytania już żadnej stonodze. Całe życie chodziłam bez problemu, a teraz nie mogę się ruszyć!

Opowieść zen

„Points of You. The Coaching game”. Efrat Shani, Yaron Golan